?    

Nová otázka

Otázka

Hypotéka - Vysvětlení termínu
Dobrý den, zkratka DTI ( Debt to Income): výše dluhu spotřebitele vůči jeho příjmům, zkratka DSTI (Debt Service to Income): výše splátek spotřebitele vůči jeho příjmům....četla jsem, že má přijít v platnost novela zákona, kdy centrální banka může trh s hypotékami regulovat i na základě těchto parametrů, zatím jsem pochopila, že se regulace týkala zákazu čerpání 100% hypoték, ale nevím, jak si vysvětlit tady tyto termíny, zda se více zpřísní výše hypotéky, kterou mi banka poskytne oproti příjmům, než je to nastaveno nyní? Chápu, že toto se zkoumá už nyní při bonitě klienta atd. Zajímalo by mě spíše, jestli dojde k nějakému zpřísnění, od kdy k něčemu takovému má dojít a jak si to mám vysvětlit :) Budeme v nejbližší době žádat o hypotéku, máme i své úspory, takže by se nejednalo o 100% hypotéku, ale zajímalo by mě, zda si mám nějak pospíšit, protože by se mohlo stát, že mi banka nepůjčí tolik, kolik bych potřebovala, protože se zpřísní podmínky apod. Děkuji za odpověď. :)
  • Dobrý den , jedná se o zvýšení nároků na bonitu. Banky zpřísní nároky na Váš příjem vzhledem k požadované výši úvěru . Pokud uvažujete o hypotéce je potřeba toto řešit co nejdříve protože se bude postupně projevovat. Přeji příjemný den

    s.r.o. SOLIDICA | 14.6.2017  

  • Dobrý den. Děkuji za vysvětlení zkratek DTI a DSTI. Tyto závazky se již minule, a i dnes, pravidelně kontrolovaly v tzv. propočtu bonity klienta ( minimální požadovaná výše příjmu k povinným výdajům ). Před změnou zákona se pouze započítávaly do povinných výdajů splátky úvěrů, hypoték a vše co souviselo s povinnou splátkou. Dnes se do výdajů započítává i výdaje na domácnost, bydlení stravu, kreditní karty atd. Takže k změně již došlo. Zda se bude zpřísňovat? Pravděpodobně ano - dnes ráno v médiích opět byla informace o tlaku ze strany ČNB na banky v tomto ohledu. Co se může zvýšit je základ pro výpočet životního minima. V minulosti bylo cca. 2 800,- nyní je už delší dobu 3 410,- na osobu a domácnost, dvě osoby a domácnost 5 970,- atd. Doporučení. Pokud máte v plánu řešit svou bytovou potřebu, je na to nyní vhodná doba, ne jen z důvodu možných změn, ty Vás nemusí postihnout ( dostatečná bonita může byt vyhovující i po možných změnách ) ale i z důvodu výhodných úrokových sazeb u bank. Přeji hodně úspěchů, poklidné a pohodové vyřízení Vašeho požadavku. Hezký den Štíhel R.

    Rudolf Štíhel | 14.6.2017